Как да се справим с паник атака (част 1)

паник атака, психолог, помощ при паник атака

Паник атака се появява изведнъж и често няма връзка със ситуацията наоколо. Много често те се бъркат със страхове, но паник атаката е различна от пристъпа на страх. В тази статия ще научите признаците на паник атаката и как да си помогнете към момента на получаването ѝ.

Симптоми при атака

Паник атаката не е никак приятно усещане. Ето и какви са нейните си симптоми са:

  • сърцебиене
    затруднено дишане
    чувство на задушаване
    потене, треперене, слабост в крайниците
    световъртеж
    болка или дискомфорт в областта на гърдите

Физическите признаци много често са допринесени с различни страхове:

страх от смърт
страх от задушаване
страх от полудяване
страх от загуба на контрол

При различните хора тези страхове варират от липса до пълен ужас. Ако липсват други наблюдения, то честите епизоди на появата на паник атака се диагностицират с паническо разстройство. Състоянието звучи плашещо, но с подходяща терапия със специалист, то е напълно обратимо.

Как да си помогнем към момента на паник атака?

Всяко едно отвличане от отвличане от мисълта на самонаблюдението („задушавам се“, „лошо ми е“, „губя контрол“) може да помогне за преминава през кризата значително по-леко. Като за начало можете да преминете през промяна на обстоятелствата около вас:

Ако сте в помещение с други хора, то се опитайте да насочите вниманието си към това какво се случва около вас и какво правят тези хора. Например кой как е облечен, някоя жена какви чорапи носи  други неща, които по принцип не забелязвате.
Ако сте сами вкъщи, то просто си помислете, че все пак това е паник атака и ще отмине. Съсредоточете се върху часа, обектите наоколо. Помислете колко книги имате в библиотеката и коя ще е следващата. Просто се отпуснете и изчакайте момента на паник атака да отмине.
Може да опитате и различни дихателни техники, но е добре да сте ги правили предварително, за да сте сигурни какво действие имат върху тялото ви.

Това са само на пръв поглед неща, които можете да направите, за да облекчите състоянието си на паник атака. В следващата част ще споделим с вас дълготрайни методи за справяне с паник атаката и как работата със специалист може да ви помогне в тази посока.